« Prosinac 2020 »

Upute za pisanje završnog rada

Pronalazak literature

Učenički servis

1. Za učlanjenje u učenički servis (dobivanje članske iskaznice) potrebno je:

• imati navršenih 15 godina života,
  • potvrda srednje škole o redovitom školovanju za tekuću školsku godinu
  • 2 fotografije,
  • OIB učenika i
  • broj otvorenog žiro računa na ime učenika (kopija potvrde se predaje školi prilikom učlanjenja).

2. Za učenike koji su već članovi učeničkog servisa i imaju članske iskaznice:

• potvrda srednje škole o redovitom školovanju za tekuću školsku godinu

3. Za izdavanje ugovora  potrebni su:

• članska iskaznica,
  • podatci o poslodavcu (puni naziv i adresa, tel./fax., MB (matični broj subjekta) i OIB, ime i prezime zakonskog zastupnika),
  • podatci o vrsti poslova koju će učenik obavljati i datum početka rada,
  • pisana suglasnost roditelja/skrbnika za maloljetne učenike (roditelj/skrbnik dužan je potpisati suglasnost u uredu posrednika uz predočenje osobne iskaznice).

4. Postupak izdavanja, sklapanja, dopune i ovjere ugovora te ispostava računa

1. Učenici sami pronalaze posao i poslodavce, Škola ne djeluje kao posrednik u traženju posla, nego samo kao posrednik za izdavanje ugovora.
  2. Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška (posrednik) izdaje ugovor učeniku prije početka rada. Ugovor sklapa učenik uz supotpis roditelja/skrbnika ukoliko je maloljetan s poslodavcem, a uz posredovanje škole. Ugovor se izdaje u tri istovjetna primjerka  (poslodavca, učenika i posrednika). Tri primjerka ugovora ostaju kod poslodavca do završetka rada kada je poslodavac dužan dopuniti ugovore s datumom završetka rada, stvarnim brojem sati, cijenom sata rada i neto iznosom zarade učenika te ovjeriti (potpisati i pečatirati) navedenu dopunu ugovora. Cijena sata rada određuje se prema cjeniku posrednika koji je sastavni dio ovih uvjeta poslovanja ili prema dogovoru poslodavca i učenika s tim da dogovorena cijena sata rada ne može biti niža od cijene sata posrednika za određenu vrstu posla. Odnosno, ne može biti niža od 15,00 kn za ostale poslove koji nisu navedeni u cjeniku. Posrednik na temelju ispravno dopunjenog i ovjerenog ugovora ispostavlja račun uvećan za 5% – zakonski doprinos za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti za osobe osigurane u određenim okolnostima, 0,5% – poseban zakonski doprinos za zdravstveno osiguranje («NN» br.80/13., 137/13.) i za 10% – naknada za posrednika. Poslodavac je obvezan u roku od 8 dana od dana ispostavljanja računa doznačiti iznos računa na račun posrednika.