« Ožujak 2024 »

INTERREG IPA HRVATSKA – BOSNA I HERCEGOVINA – CRNA GORA

„Inovativnim umom do pametnih škola“ ili skraćeno „Pametne škole“ naziv je 1,66 miliona eura vrijednog prekograničnog projekta. Projekt se financira iz INTERREG IPA CBC programa prekogranične suradnje Hrvatska –Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014.-2020. Projekt implementiraju: Centar za razvoj i podršku CRP Tuzla sa partnerima: Tuzlanski kanton, Brodsko –posavska županija, Zelena akcija Zagreb i Brodsko ekološko društvo Slavonski Brod.

Takmičenje škola “Navike promijeni školu opremi”

Otvoreno je regionalno takmičenje škola “Navike promijeni – školu opremi”. Takmiči se 105 škola, a takmičenje traje do 30. ožujka 2018. godine. Natječaj obuhvaća oko 37000 učenika,nastavnika i zaposlenika škola. Ako još uvijek ne znate kako uštedjeti energiju u školi otvorite edukativnu brošuru “Čuvanje i pametno korištenje energije – savjeti i preporuke” .

Takmičenje mladih inovatora

U cilju promocije mladih inovatora i unapređenja njihovih inovacija u oblastima korištenja obnovljivih izvora energije i povećanja energetske efikasnosti, organizirano je regionalno takmičenje inovatora „Inovativnim umom do pametne energije“.

Pozivani  su mladi inovatori ili ekipe inovatora, učenike osnovnih i srednjih škola u Brodsko-posavskoj županiji (HR) i Tuzlanskom kantonu (BiH)  da se prijave na takmičenje i osvoje zanimljive nagrade.

Naša „Elektrotehnička i ekonomska škola“ također sudjeluje u inovacijama sa 4 ekipe uz stručno vodstvo prof. Zorana Ivančića i to:

1.    Ivana Pišonić i Martina Štefanac – Piezo vreća za boks

2.    Rene Kumić i Filip Wirth – Piezo pločica

3.    Valentin Stepić i Matej Sršen – Magnetski motor

4.    Ivan Paunov i Antonela Rosandić – Pločica s magnetskom indukcijom

O rezultatima natječaja izvijestit ćemo u sljedećim prilozima.

Dvadeset takmičara čije su prijave osvojile najveći broj bodova (10 iz Tuzlanskog kantona (BiH) i 10 iz Brodsko-posavske županije (HR)) će dobiti nagrade i priliku za daljnje unapređenje svojih inovacija, kroz praktičan rad na sedmodnevnom kampu mladih inovatora koji će se održati u drugoj polovini lipnja 2018. godine, na području Brodsko-posavske županije. Pored druženja u kampu, mladi inovatori će dobiti:

• Certifikat za učešće na ovom takmičenju;
  • Medalje i diplome za plasman u 20 najboljih inovatora na regionalnom takmičenju;
  • Promotivne majice, kape, bilježnice, olovke i solarni ruksak za svakog učesnika;
  • Materijale i alate potrebne za unapređenje prijavljene inovacije;
  • Stručnu pomoć (eksperti potrebnih profila) prilikom rada na unapređenju inovacija;
  • Mogućnost izlaganja svojih inovacija na festivalima mladih inovatora, koji će biti održani u ožujku 2019. godine u Brodsko-posavskoj županiji (HR) i u travnju 2019. godine u Tuzlanskom kantonu(BIH).

Također u sklopu projekta jedan naš zaposlenik je pohađao obuku za ENERGETSKOG MENADŽERA. Energetski menadžer je osoba koja prikuplja i analizira podatke o potrošnji energije i vode. Nakon analize daje prijedlog da se ostvari ekonomska korist bez ugrožavanja komfora, kvantiteta i kvaliteta boravka u javnoj ustanovi.