Ukupno: 31985

SVJETSKI I EUROPSKI TJEDAN NOVCA - 2. DAN
Autor: Siniša Novaković, 22. 3. 2024.

Potrošački pokret u svijetu svake godine 15. ožujka obilježava Svjetski dan prava potrošača, kao sredstvo podizanja globalne svijesti o pravima i potrebama potrošača. Iskoristili smo priliku povezati datume obilježavanja značajnih događaja (Tjedna novca i Svjetskog dana prava potrošača) koji našim učenicima mogu pomoći u razumijevanju pojmova s kojima se svakodnevno susreću tijekom svog obrazovanja.
Učenici smjera komercijalist i tehničar za računalstvo sudjelovali su na online predavanju 21.3.2024., putem aplikacije Microsoft Teams, predavanje je održala predsjednica Udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević. Predavanje se sastojalo od dva dijela: prvi dio o pravima potrošača i zakonskoj regulativi, a drugi dio o pravednoj i odgovornoj umjetnoj inteligenciji za potrošače. Ove godine na Svjetski dan prava potrošača istaknuti su  problemi kao što su dezinformacije, kršenja privatnosti i diskriminirajuće prakse, kao i kako platforme koje pokreću umjetnu inteligenciju mogu širiti lažne informacije i održavati dostupnost.
Tijekom predavanja saznali smo i puno zanimljivih konkretnih informacija s kojima se Udruga susreće svakodnevno u komunikaciji s potrošačima koji joj se obraćaju.
Izdvojit ćemo samo jedan zanimljiv detalj s predavanja:
Prema istraživanju Hrvatska ima najlošiji rezultat u pokazatelju „znanje i povjerenje“ i u pokazatelju „rješavanje pritužbi i sporova“, najlošiji rezultat imamo i u povjerenju u javna tijela, a naši trgovci na malo najlošije poznaju prava potrošača.
Istraživanja su također pokazala da se naši potrošači jako teško odlučuju na reakcije – od 100 potrošača samo se 4 njih žale ukoliko imaju nekih problema- uglavnom zbog inercije, ne žele pisati prigovore i prolaziti dosta kompliciranu proceduru – u Njemačkoj je obrnuta situacija.
66% naših potrošača ne čita deklaracije i ne zna ih protumačiti
Hvala predsjednici Udruge za zaštitu potrošača, Ani Knežević na zanimljivom i korisnom predavanju.
Ivana Gajski Berić, dipl.oec