SAT KODIRANJA 2021.
Autor: Siniša Novaković, 20. 12. 2021.

Sat kodiranja jednosatni je uvod u informatiku i računarstvo, osmišljen za demistifikaciju kodiranja i kao dokaz da svatko može naučiti osnove. U projektu je sudjelovalo više od 180 zemalja, a održavao se od 07. do 13. prosinca 2021. godine i u našoj školi. Učenici su izradili prigodni pano u hodniku škole te sudjelovali u radionicama programiranja.
Cilj masovnih kampanji je da deseci milijuna učenika isprobaju Sat kodiranja u svrhu proslave tjedna poučavanja informatike. Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti informatiku. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21.-om stoljeću.
Sat kodiranja organiziran je od strane Code.org, javne neprofitne organizacije posvećene širenju informatike tako što omogućuju dostupnost u sve više škola. Koalicija partnera ujedinjeno podržava Sat Kodiranja, uključujući Microsoft, Apple, Amazon, Boys and Girls Clubs of America i Uprave Sveučilišta.
Cilj Sata kodiranja nije naučiti svakoga kako postati vrsni računalni znanstvenik u sat vremena. Sat vremena dovoljno je za shvatiti kako je računalna znanost zabavna i kreativna, da je dostupna svim uzrastima, za sve učenike, bez obzira na njihovu pozadinu. Mjera uspjeha ove kampanje nije u tome koliko su učenici informatike naučili - uspjeh se ogleda u širokom sudjelovanju bez obzira na spol i etničku i socijalnu različitost grupa i povećanom upisu i sudjelovanju u informatičkim tečajevima na svim razinama.
Iznad svega, ono što svi sudionici mogu naučiti u sat vremena jest da ovo svi možemo.
Tekst i fotografije : Marko Brčić, mag.inf.