« Ožujak 2024 »

2. MEĐUŽUPANIJSKI SAJAM VT: „MOJ POSAO – MOJA BUDUĆNOST „
Autor: Siniša Novaković, 11. 12. 2017.

Dana 8.12.2017. učenice 3.k. razreda, Leonarda Lukačević, Ivana Ivanišević,Valerija Videc, Marija Kipšić i Dora Poljak s mentoricom Ivanom Gajski Berić posjetile su manifestaciju „Moj posao-moja budućnost“ u organizaciji Ekonomske škole Požega. Opći cilj ove manifestacije je poticanje i promidžba poduzetništva te povezivanje učenika koji će možda u budućnosti i međusobno surađivati. U sklopu manifestacije Moj posao moja budućnost održan je i 2. Međužupanijski sajam vježbeničkih tvrtki, na kojem je sudjelovalo 12 vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Požega te 10 vježbeničkih tvrtki iz drugih županija. Naša Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška predstavila se s dvije vježbeničke tvrtke,VT „ Pozitiva“ i VT „Vinalis“. Djelatnost tvrtke Pozitiva je fotografiranje i snimanje, a Vinalis se bavi prodajom vina i sokova od grožđa i kupina. Učenici su na sajmu međusobno pregovarali  i sklapali poslove.Ovo je bila prilika učenicima za još bolje razvijanje kreativnosti, zanimanja za struku, komunikativnost, međusobnu toleranciju i stjecanje novih poznanstava. Osnivanjem i vođenjem poslovanja tvrtke, simulacijom poslovanja, obavljanjem svih radnih zadataka učenici bi trebali bolje razumjeti sustav tržišnoga gospodarstva kako bi razvili osobnu kreativnost i inovativnost važnu za poticanje poduzetničkoga duha i interes za samostalno vođenje i obavljanje posla u stvarnome poslovnom svijetu.

Tijekom trajanja sajma , u Gimnaziji Požega održana je i panel rasprava na temu „Poduzetništvo u Požeško-slavonskoj županiji“ na kojoj su uspješni mladi poduzetnici razmijenili svoja iskustva s učenicima kako bi ih potakli na otvaranje vlastitih tvrtki nakon obrazovanja i/ili usmjerili ih na daljnje obrazovanje s kojima će se kasnije lakše pronaći radno mjesto.

Panelisti su bili :

BIM PROJEKT j. d.o.o. – Matej Šarić,

Business Depot d.o.o., Mario Đaković,

Obrt Business Depot – Matea Đaković,

PNP elektronika j.d.o.o. – Davor Pavošević,

Lim rad d.o.o. – Stjepan Dravec,

Čist račun j.d.o.o. – Andrijana Dravec Balog,

PODUZETNIČKI CENTAR PLETERNICA – Marija Šarić i

HZZ – Martina Keller.

Održane su dvije prezentacije na temu : „Informiranje i savjetovanje o mogućnostima samozapošljavanja“ i „Mogućnostima i uvjetima za ostvarivanjem poticaja za samozapošljavanje iz EU fondova“.

U nastavku prenosimo dojmove učenica naših vježbeničkih tvrtki:

„Kupovati od drugih vježbeničkih tvrtki je zanimljivo ali i pomalo teško. Treba se informirati o proizvodu prije kupnje te ispuniti određenu dokumentaciju, no u svakom slučaju, predivno i korisno iskustvo!“  -Valerija Videc,  VT Pozitiva.

„Bilo je poučno i zanimljivo. Naučila sam nešto novo i vidjela gdje griješimo, tako da se u budućnosti možemo popraviti. Stekli smo nove partnere,ali i prijatelje. Nadam se da ću imati prilike sudjelovati na što više ovakvih događanja.“ – Dora Poljak, VT Vinalis. Na završetku ove manifestacije podjeljene su zahvalnice svim vježbeničkim tvrtkama i mentorima za uspješno poslovanje i sudjelovanje na 2. Međužupanijskom sajmu vježbeničkih trtki u Požegi.Zahvaljujemo učenicima i nastavnicima Ekonomske škola Požega na ukazanom povjerenju, ugodnom druženju i prilici za poslovnu suradnju.

Ivana Ivanišević, 3.k